تبلیغات
زندگی - ظریف، سوژه مداحان در سال 94
 
زندگی
یکشنبه 26 مهر 1394 :: نویسنده : آزاده خونساری

 بسیاری با تجربه ای این چنینی مواجه شده اند كه هنگام حضور در مجالس عزاداری محرم، مداح یا سخنران مجلس به ناگاه با اظهارنظری معطوف به مسائل سیاسی روز، افراد را از حال و هوای معنوی مجلس خارج كرده و موجب دلخوری و اعتراض عزادارانی را فراهم آورده است كه قصدشان از حضور در مجلس بهره معنوی است و حالا احساس كرده اند از حضور و باورهای آنها برای مقاصد سیاسی بهره برداری و سوءاستفاده شده است. 

ظریف، سوژه مداحان در سال 94

هرچند كه بیان اظهارات سیاسی از تریبون های خاص مسبوق به سابقه است و مداحانی با گفته های سیاسی باعث در گرفتن اظهارات و مباحثی شده اند، اما شاید حكایت امسال با همیشه كمی متفاوت باشد. چه آنكه انتخابات سرنوشت سازی در پیش است و همین باعث تشدید حساسیت ها در این خصوص شده است.
 مداحی در شب اول محرم می گوید: «حضرت مسلم(ع) پس از اسارت وقتی وارد مجلس عبیدا... شد به او سلام نكرد، بعد وزیر امور خارجه ما «....» كرد كه با اوباما دست داد!» (1)البته از این مداحان و این اظهارات زیاد است. آنها برای رونق منابرشان شخصیت های سیاسی را چاشنی می كنند و محبوبیت هر یك از آنها در میزان به كار بردن نامشان دارای اهمیت است مثلا اكنون كه ظریف در مركز توجه است می توان از او انتقاد كرد.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به ضرورت جذب جوانان با دین و مسایل دینی بیان کرد: خطبا از این فرصت برای بیان احکام الهی و عقاید صحیح برای مردم به ویژه جوانان استفاده کنند و با مطرح کردن مسائل اخلاقی، شبهات موجود را نیز پاسخ گویند چرا که آلودگی اخلاقی و انحرافات عقیدتی در جامعه زیاد است.

سبكی از مداحی های سیاسی كه از دهه 70 وارد حسینیه ها و تكایا شد؛ با وجود هشدارها و گوشزدهای مراجع و شخصیت ها اما همچنان به كار خود ادامه می دهد. یکی از مداحان معروف  همین چند وقت پیش و در مراسم دعای عرفه پای سیاست را وسط كشیده و در مراسمی كه در حسینیه صنف لباس فروشان تهران برگزار شد، تیم مذاكره كننده هسته ای و برجام را زیر سوال برد. وی برجام را همانند جام زهر دانست و خطاب به حاضرین گفت: شما از برجام كه همان جام زهر است چه می دانید؟
او  ضمن اینكه گفت دیگر به كسی امید ندارد، هشدار داد: «مواظب باشید قیامتی هم هست، فریب نخورید.» وی این را هم گفته بود كه «برجام سازش با دشمن است.» هرچند وی می خواست برجام در مجلس رای نیاورد و این را آنجا عیان کرد که گفت: «دعا كنید نمایندگان جایی نروند كه در بن بست گیر كنند و مجبور شوند قبول كنند. اگر قبول كنند خیلی مشكلات به وجود می آید.»

ازدیاد انحرافات عقیدتی

آیت الله مکارم شیرازی به خطبا و مداحان توصیه کرد تا از آمیختن جلسات به مباحث سیاسی جناحی خودداری کنند و گفت: سیاست کلی حفظ نظام اسلامی مورد قبول همه است و پرداختن به آن ایرادی ندارد.
این مرجع تقلید در آغاز درس خارج فقه با اشاره به ضرورت بهره بردن حداکثری از ایام محرم، خطبا، مداحان، بانیان مجالس و مردم را به عنوان ارکان مجالس عزاداری مورد خطاب قرار داد و گفت: خطبا تنها به ذکر مصائب بسنده نکنند بلکه ریشه های واقعه عاشورا و نتایج و برکات آن را هم مورد نظر قرار دهند و وظیفه مردم در قبال حفظ این آثار گرانبها را هم گوشزد کنند.
وی ادامه داد: مجالس امام حسین (ع) به شکل سنتی اداره شود و از بیان مطالبی که موجب وهن است پرهیز شود، مطالبی که بوی ذلت می دهد و مناسب شأن شهدای کربلا نیست بیان نشود.
آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به ضرورت جذب جوانان با دین و مسایل دینی بیان کرد: خطبا از این فرصت برای بیان احکام الهی و عقاید صحیح برای مردم به ویژه جوانان استفاده کنند و با مطرح کردن مسائل اخلاقی، شبهات موجود را نیز پاسخ گویند چرا که آلودگی اخلاقی و انحرافات عقیدتی در جامعه زیاد است.
آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به این که «مداحی همواره مورد علاقه امامان معصوم (ع) بوده است و داستان دعبل، فرزدق و کمیت شاهدی بر این امر است» گفت: اشعاری که مداحان عزیز استفاده می کنند باید حماسی باشد و روح حماسه را در جوانان زنده نگه دارد چرا که امروز بیش از هر زمان به این روحیه نیاز داریم.
وی افزود: مطالب و اشعار مداحی باید مطابق منابع معتبر و مشهور باشد و مطالب ضعیف و بی سند مطرح نشود.
این مرجع تقلید بیان کرد: مداحان از آواهای مبتذل در مداحی بپرهیزند و سعی کنند روش های سنگین و آبرومند را به کار گیرند تا موجب وهن مجلس امام حسین (ع) نشوند.

سیاسی بودن دین اسلام نیز دلیلی بر این نمی شود که مجالس مذهبی به تریبون تبلیغاتی جناح های سیاسی تبدیل شود. باید سیاست عام و سیاست خاص از یکدیگر تفکیک شود، نباید مسائل خاص و جناحی سیاسی در مراسم های مذهبی مطرح شود.

بازگشت مداحان سیاسی

مداحان حاشیه ساز در ماه های گذشته دوباره به وادی خط و نشان کشیدن های سیاسی بازگشته اند تا سناریوی همیشگی خود به عنوان اپوزیسیون دولت را اجرا کنند. سناریویی که از دوره دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی آغاز شد، در دوران خاتمی به اوج رسید، در  دولت احمدی نژاد در رفتار نخست رنگ هم نوایی با دولت وقت به خود گرفت و در سه سال آخردوباره رویکرد انتقادی به خود گرفتند حالا دوباره در حال بازتولید فضای تقابل با دولت است. اظهارات چهره هایی در شب های ماه رمضان وقتی در کنار صوت منتشر شده از مراسم تشییع شهدا و هتاکی آن مداحان نسبت به رئیس جمهور و رئیس مجلس قرار گرفت، زنگ خطر را به صدا درآورد. زنگ خطری که نیروهای اصولگرا هم وقتی از توهین به رئیس مجلس آگاه شدند، نسبت به آن حساسیت نشان دادند و خواستار برخورد قضائی با عواملش شدند. در این سوی میدان هم به جز اظهارات اصلاح طلبانی که همواره از اقدامات سازمان یافته گروه های موسوم به خودسر، انتقاد داشتند، حتی روزنامه جمهوری اسلامی هم زبان به انتقاد گشود و در مطلبی صریح در این باره نوشت: «ورود مجدد مداحان به صحنه سیاست و تلاش برای کوبیدن بزرگان انقلاب و رئیس جمهور هم زمان با مطرح ساختن افراد خارج از صحنه که این روزها به بهانه های مختلف ازجمله تشییع شهدا و محافل مذهبی ماه مبارک رمضان صورت می گیرد، یک برنامه حساب شده است که به انتخابات مجلس در اسفندماه مربوط است. عناصر افراطی که با حضور دولت اعتدال در صحنه و استقبال مردم از اقدامات این دولت برای پایان دادن به تحریم ها، آینده خود را دچار ابهام می بینند با دامن زدن به این قبیل مطالب درصدد جلب توجه مردم و کسب آرای آنها در انتخابات هستند. حملات تندی که بلافاصله از قم علیه بزرگان انقلاب و بیت امام صورت گرفت نیز برنامه ریزی شده بودن این جریان سازی را تأیید می کند و بر ضرورت رعایت موازین توسط مجموعه بیت امام و پرهیز از بهانه دادن به دست مخالفان را مورد تأکید قرار می دهد».

به هر حال اگر تلقی مداحان این باشد که اعتبار اجتماعی بسیار بالایی در همه حوزه ها دارند و مردم این افراد را به عنوان مطلق پذیرفته اند طبیعتا می توانند با اسم و رسم و خصوصیاتی که دارند حضور پیدا کنند. اما استفاده کردن از احساسات مردم در مراسم مذهبی با مقاصد سیاسی به هیچ عنوان پذیرفته نیست.سیاسی بودن دین اسلام نیز دلیلی بر این نمی شود که مجالس مذهبی به تریبون تبلیغاتی جناح های سیاسی تبدیل شود. باید سیاست عام و سیاست خاص از یکدیگر تفکیک شود، نباید مسائل خاص و جناحی سیاسی در مراسم های مذهبی مطرح شود.

پی نوشت: خبرآنلاین- انتخاب- خبر فارسیمنابع : روزنامه شرق/ آرمان/ قانون / اعتدال / ایسنا
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:19 ب.ظ
Excellent way of describing, and good post to obtain information about my presentation subject matter, which i am
going to present in institution of higher education.
دوشنبه 5 تیر 1396 04:42 ق.ظ
Ridiculous quest there. What happened after? Thanks!
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 10:29 ق.ظ
I visit each day a few blogs and sites to read articles or reviews,
except this blog offers quality based writing.
سه شنبه 22 فروردین 1396 11:04 ب.ظ
For latest news you have to pay a visit internet and on web I found this web site as a most excellent
website for hottest updates.
دوشنبه 27 مهر 1394 04:31 ق.ظ
درسته مجلس، حرمت داره و فقط باید از امام گفت. ما راه امام هم، جزو مجلسه. اشاره به بزرگترین ........... تاریخ کشور، شاید بعدها بدرد بخوره. وقتی بعضی وادادگان فهمیدند که چه خدمتیییییییییی کردند به .......
ان الشیطان لکم عدو مبین
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت